Ana Sayfa

 
 BAGATUR OYUNLARI

 Sayokan' da şampiyona ve turnuvalara "BAGATUR OYUNLARI" denir. Bagatur, kahraman, bahadır, batır, yiğit demektir.

 Bagatur oyunları kışın kapalı alanlarda, yazın ise açık alanlarda çim üzerinde düzenlenir. Oyunlarda alplar toksıg (doğu) alp ve batsıg (batı) alpları olarak yer alırlar. Toksıg alplar omuzları sarı ak aba giyer, bellerine ak kuşak bağlarlar. Batsıg alplar ise omuzları sarı gök aba giyer, bellerine gök kuşak bağlarlar.

 Bir uruş (maç) iki sınayçı (hakem) tarafından yönetilir. Birine ödüş sınayçı (zaman hakemi), diğerine ise uruş sınayçı (maç hakemi) denir. Ayrıca uruşları takip eden 5 kule sınayçıları görevli bulunurlar.

 Bagatur oyunları, uruş, tola, kün-eki ve tayçu kategorilerinde düzenlenir. Tola, kün-eki ve tayçu oyunları 5 sınayçı tarafından değerlendirilir.

Uruş bagatur oyunlarında alplar sol ellerini birbirlerine bağlarlar ve uruş sınayçının sözlerini onaylayarak mutabakat sağlarlar. Bu mutabakat edebe ve kurallara uyacaklarına dair verdikleri bir sözdür. Aynı şekilde mutabakat sağlayan sınayçılarda adalet üzere davranacakları konusunda omuzlarına ağır bir yük almış olurlar. Adaletsiz yönetim sağlayan bir sınayçının alplardan mutabakata bağlı kalmalarını istemesi düşünülemez. Bundan dolayı aybarlar gibi sınayçılarda